Human Centric Lighting

Osvětlení na principu Human Centric Lighting simuluje přirozené denní světlo. Dáváme člověku, co je mu přirozené.

Co princip Human Centric Lighting znamená                   

Představte si pondělní firemní poradu, večer v kanceláři před odevzdáním projektu a vybavte si, jak vstáváte s dětmi do školky nebo trávíte sobotní podvečer doma s knihou. Jiné události, jiný čas, stejná potřeba vhodného světla.                                        

Po spánkovém cyklu je důležitá teplá barva pro adaptaci na světlo. Přes den potřebujete podnítit aktivitu a stimulovat mozek. Osvětlení na principu Human Centric Lighting vás provede celým dnem tak, jako skutečné světlo ze slunce.

Svítidla Human Centric Lighting

Související odkazy

Jak technologie funguje

Human Centric Lighting se přizpůsobuje cirkadiánním, neboli biologickým, cyklům člověka. Svítidla uzpůsobená těmto rytmům fungují tak, že kopírují přirozené sluneční světlo

  • Tělo

    Člověk má přirozený cirkadiánní rytmus. Osvětlení přizpůsobené těmto rytmům simuluje denní světlo. Napomáhá tak bdělosti organismu a zvyšuje jeho produktivitu.

  • Zrak

    Díky světlu vidíme okolní svět. Kvalitní osvětlení přispívá k lepšímu vnímání prostředí a napomáhá bezpečnému pohybu v prostoru.

  • Psychika

    Díky kvalitnímu osvětlení dostáváme hodnotné zrakové podněty. Ty mozek vyhodnotí pozitivně, což přispívá k utváření dobré nálady, kvalitního odpočinku a množství energie.

Kde se Human Centric Lighting používá

Osvětlení na principu HCL má uplatnění tam, kde lidé pracují, vzdělávají se i žijí. Zkrátka všude, kde potřebují světlo, které pomáhá při každodenních činnostech a úkonech. Osvětlení založené na zásadě Human Centric Lighting je proto vhodné zejména do pracovních prostor, nemocnic, škol a školek nebo domovů důchodců.

Naše svítidla disponují Tunable White technologií na principu HCL. Inlio, Sant a Leira využijete do kanceláří. Hodí se zde i bodová svítidla Ravo a Torve Svítidla Ixyo, Gatu a Basi patří do obchodů, do komunikačních a společenských prostor jsou vhodná osvětlení Mila, Rotao, Lina.

Osvětlení jako součást systému

Když se spojí kvalitní osvětlení, čisté ovzduší, dostatečný tepelný komfort, akustika nebo ergonomie, získáme zdravé prostředí. Víme, jak důležité jsou koncepty takzvaných zdravých budov, které komplexně řeší požadavky na optimální prostředí pro člověka.

Spolupráce s Lighting Europe

Těší nás, že jsme se stali součástí evropské asociace, která sdružuje firmy zabývající se osvětlením. Lighting Europe se zaměřuje na změny v technologiích, zejména LED. Asociace se zavazuje k hodnotám, které jsou nám vlastní – inovace, udržitelnost a zlepšování kvality osvětlení. Jsme rovněž součástí pracovní skupiny Human Centric Lighting, která pracuje na přidání HCL do směrnic EU.

Příklad využití technologie HCL

Svítidla Sant s využitím Human Centric Lighting v Montessori škole Andílek.